Tűzrakás

Őszinte leszek, ez a kedvenc témám, ezért ebből több videó és bejegyzés is fog születni (remélem).
Nem is azért, mert piromániás vagyok (minden férfi/fiú az, teljesen mindegy mennyire tagadja), hanem azért, mert nekem ebben volt az első igazi sikerélményem, valahogy mindig brillíroztam. Nem dőlt össze megrakás közben, meggyulladt az első gyufára, sokkal kevesebb gyújtóst használtam, mint társaim, mégis siker koronázta szinte mindegyik próbálkozásomat. Az ŐVK-ban én voltam az egyetlen, aki egy gyufás tábortüzet rakott.
Még az elején leszögezném, hogy elsőkörben tábortüzekről fogok beszélni, amit fávból építünk, a grillszén begyújtsáról sokat nem fogsz tudni olvasni.

Térjünk a lényegre. Miért is rakunk tüzet?
Az ember már az őskorban megtanulta használni a tüzet és azóta is a legjobb társának nevezhetjük.
Alap funkció a hő és fényhatás, ami az égéstermékek elégéséből keletkezik. (Nem vész el, csak átalakul)
Az emberiség könnyen kipusztult volna, ha nem ismeri fel a tűz előnyét, hiszen védekezési funkciókat is szolgál, mind a mai napig.
Természetesen fejlődött annyit a technológia, hogy tüzet már annyira nem nehéz gyújtani mint régebben, sőt nem is szükséges, hiszen ma már minden automatizált és gombnyomásra működik. Amint, viszont ki lépünk a természetbe, ahol bizony (ha nem vittél magaddal ilyen "gombot), igenis nehéz tüzet gyújtani.
A túlélés egyik alap feltétele, hogy tüzet tudj rakni, miért? 
Mint már leírtam, melegen tarthat, vagy felmelegíthet.
Mivel a sötétben látni fogsz, biztonságérzetet ad és feltölt energiával. Sok túlélő, akinek veszélyben volt az élete, úgy nyilatkozott, hogy akkor látott először esélyt arra, hogy megmenekülhet, amikor tüzet tudott gyújtani, más néven reményt adott nekik.
Vizet tudsz vele forralni, így elkerülve a fertőzéseket, amit a szennyezett víztől kaphatsz el.
Süthetsz, főzhetsz rajta. Tudom, hogy a "belesember" nyersen is előszeretettel fogyasztja az állatok húsát, de higgyétek el, roppantmódon veszélyes ilyennek kitenni magatokat. Jobb, ha inkább jól átsütöd azt a szerencsétlen állatot és úgy fogyasztod.
Hevíteni tudsz eszközöket, amivel sebet égethetsz ki, vagy szilárdíthatod az eszközeidet.
És így tovább...

Lássuk be, rengeteg jó tulajdonsággal rendelkezik a tűz, DE, csak jó kezekben.
Rengeteg ember nem tanulja meg használni a tüzet és figyelmetlenségből rengeteg tűzesetet okoznak.
Én esküszöm, nem akarom szidni a dohányosokat, de lássuk be, ők okozzák a mai világban a legtöbb ilyen balesetet.
A környezetünk rengetegszer megsínylette az ilyen gondatlanságból elkövetett tűzeseteket, úgyhogy itt van pár alapvető szabály, amit be kell tartanod:

Tűzvédelem:

Sose rakj tüzet tilalom idejét!
Igen, pontosan tudom Petike, hogy nagyon ügyesen tudsz tüzet rakni és nem okoznál tüzet. Azt viszont meg kell értened, ha felélénkül a szél és egy kis égő pernyét átfúj a mögötted lévő szalmakazalra, ami ezen a kopp száraz erdő szélén áll, akkor mire a fejedhez kapnál, már leégett volna a hajad is.
Bármennyire óvatosak vagyunk, bármikor változhat az időjárás és jól kiszúrhat velünk. Kijelölt tűzrakóhelyen SEM lehet ilyenkor tüzet rakni.

Hogyan álljak neki, mire figyeljek?
Ki kell választani a megfelelő helyet a tűznek:

  • Próbáld meg széltől óvott helyen rakni tüzet, erdő szélen, szikla mellett.
  • Ne legyenek a tűz fölé belógó ágak a tűz nagyságtól függően 8-15 méter magasan.
  • Mindig ássunk lyukat a földbe, legalább egy ásónyom mélyen. Praktikus gyeptéglákra vágni a talajt, így mikor majd visszarendezed, messziről észre sem lehet majd venni a változást.
  • Téglával, vagy kövekkel rakd körbe a tűzrakóhelyet, jobb lesz az irányított hőhatás főzés esetén, illetve megakadályozza a tűz továbbterjedését is.
  • Mindig legyen nálad víz, vagy homok esetleg porral oltó készülék, amivel eltudod oltani a tüzet.
  • Sose hagy őrizetlenül, éjszaka oltsd el, mielőtt lefekszel aludni.
  • A hamu alatt megbújó parázs a tűz kialvása után még akár egy napig is képes izzani és újra lángra kapni. Bizonyosodj meg róla, hogy teljesen eloltottad a tüzet mielőtt továbbállsz.
  • Miután kioltottad a tüzet, érdemes két fát összekötni és X-el megjelölni a tűz helyét.

Tűzrakás
Amint megvan a tűz helye, kezdhetjük a tűzrakást:

  • Először is ki kell választanunk, hogy milyen típusú tüzet szeretnénk rakni, mivel mindegyik más funkciót lát el, így nem mindegy hogy főzéshez, vagy tábortűzi előadáshoz használjuk a tüzünket. Egy tipikus tábortüzet máglyában szokás megrakni, úgyhogy maradjunk most ennél.
  • Csak akkor tudunk jó tüzet rakni, ha megfelelő gyújtós és tüzifa áll a rendelkezésünkre. A nedves, nyírkos, korhadt, alacsonyfűtőértékű és kevésbé éghető anyagok nem megfelelően égnek, így nem ajánlatos velük tüzelni, csak végszükség esetén. A száraz és tömör fák a legalkalmasabbak tűzrakás szempontjából.
  • Nem csak a minőség fontos a tüzifa esetében, de a mennyiség is. Addig ne gyújtsuk meg a tüzünket, míg nem gondoskodtunk megfelelő mennyiségű utánpótlásról a későbbi tápláláshoz. Érdemes gyújtósból is meghagyni egy kis tartalékot magunknál egy keveset, mert ha nem sikerült jól megraknunk a tüzet és a gyújtós elégése után a máglyánk nem kapott lángra, gyorsan korrigálnunk kell a hibát.
  • Gyújtósnak ne használjunk faleveleket, vagy szárazabb avart, mert csak füstölni fog és elfolytja a tüzünket. Száraz tűlevelet azonban használhatunk, ha nem sütögetéshez rakjuk a tüzünket. (Az égő fenyőgyanta kellemetlen ízt ad az ételnek és egészségtelen is!) Az ügyesebbek papír nélkül is megtudják rakni a tüzüket, mégpedig úgy, hogy nagyon vékony és száraz ágakkal kezdik el megrakni a tüzet, viszont a fűrészelésből, faragásból képződött faforgács is könnyedén lángra kap.
  • Rétegről rétegre kell építeni a tüzünket, így biztosítva a fokozatos továbbterjedését a lángoknak. Figyeljünk arra, hogy a rétegek között legyen átmenet, a gyújtós után ne ujjnyi vastag fákat tegyünk a tűzre, hanem fokozatosan növeljük a vastagságát a gúlánknak.
  • Találjuk meg az utat a túl szellős és a túl sűrűn rakott tűz között. A szellős tüzekben nem keletkezik akkora hő, hogy begyulladjon a vastagabb fa, a sűrű tűz viszont nem kap elég oxigént, így könnyen kialszik majd a tüzünk.
  • A rétegeket körkörösen építsük, ha egy oldalon rakjuk a tüzet, könnyen eldőlhet a gúlánk és kezdhetjük elöről. Vigyázzunk arra is, hogy senki ne lökje fel a tábortüzünket, mert egy erősebb külsőbehatás is tönkreteheti a munkánkat.
  • Hagyjuk egy rést a gúlánk oldalán, ahol könnyű szerrel elérhetjük a máglyánk centrumát, ahol a gyújtós is található.
  • Abban az esetben, ha már előbb megraktuk a máglyát, de csak éjszaka szeretnénk meggyújtani, fedjük le óvatosan egy ponyvával, mivel a lecsapódó pára benedvesíti a gyújtós és a fákat is.