A megelőzés

Nem kell Nostradamusnak lenned ahhoz, hogy tudd, ha kint vagy 8 órát a tűző napon, rendesen leéghetsz és egy fincsi napszúrást is kaphatsz grátiszba.
Fontos, hogy elsősorban a fiatalabb korosztály nem fog védekezni semmilyen külső behatás ellen, ezért az idősebbeknek kell figyelni arra, hogy minden óvintézkedést megtegyenek a betegségek, sérülések elkerülése érdekében.
Nem kell a gyerekeket vákuummentesen elzárni, hogy ne legyen semmi bajuk, de az elővigyázatosság, sosem árt. "Ne mássz a fára, mert le fogsz esni"
Minél jobban féltik a gyermeküket és ők pedig saját magukat, annál előbb meg van a baj.
Le kell szögeznem, hogy szinte minden megbetegedés vagy baleset elkerülhető, megelőzhető megfelelő eszközökkel és odafigyeléssel. 

Betegségek megelőzése

Higiénia mindenek felett! A legtöbb kórokozó a nem megfelelő tisztálkodási szokások vagy a szenyezett étel, ital fogyasztásával kerülhet a szervezetünkbe.
A legpusztítóbb járványok amik az emberi fajt súlytották elkerülhetőek lettek volna, ( PL. Calici vírus, Kolera) ha az emberek rendszeresen tisztálkodnak, tiszta vizet isznak és normálisan elkészített friss ételeket fogyasztanak. Természetesen ez régebben sokkal nehezebb volt kivitelezni és nem is tudtak a következményről az emberek. Azonban a mai világban már minden a rendelkezésünkre áll, mégis sokak tesznek ezekre az alapvető higéniai feladatokra.
A szülőknek azt tanácsolom, hogy nem kell és nem is szabad sterilizált környezetben felnőnie a gyerekeknek, mert nem lesz ellenálló az imunrendszerük, de ezt nem egy cserkésztábor alatt kell átbillenteni a normális kerékvágásba. A gyerekek igenis lehetnek kicsit koszosak, de ettől még nem kell mocskosnak sem lenniük, találjuk meg az arany középutat, hogy egészséges és életvidám gyermekünk legyen.
Nem hiába van egy ilyen tisztség is a táborokba, aki azért felel, hogy elkerüljük a megbetegedéseket és a fertőzéseket táboron belül.
Alap szabály táborokba (és úgy az átlag hétköznapokba):

  • CSAK tiszta és megbízható forrásból származó vízet fogyasszunk, illetve a vásárolt pasztőrizálatlan tejet mindig forrázzunk fel, főleg ha kecske vagy juh tejről van szó! (rengeteg fertőzést tudunk így elkerülni)
  • Mindenki naponta fürdöjön, legalább tisztálkodjon. Mindegy, hogy éppen esik, vagy fáradtak, nem jutna rá idő, vagy csak nincsen kedvük, teljesen mindegy, mert MUSZÁJ! Főleg a nemiszerveket és az arcot illetve a hajlatokat kell tisztán tartanunk.

  • Hajat táborokban többször mossatok egy héten, a por és az egyéb kosz miatt. Otthon elég a heti egy max kettő is, minél jobban túlzásba viszed a mosást (pl, mert gyorsan zsírosodik), annál rosszabb következményei lesznek. Előbb fog elzsírosodni és töredezni a hajad és a hajhullást is erősen elősegíti a napi hajmosás.

  • Mossatok fogat, napi legalább egyszer, ha lehet reggel, de kettő az igazán egészséges, többet a szakértők sem ajánlanak (fogíny gyengülés és hasonlók miatt). 

  • Minden étkezés és WC használat előtt és után kezet kell mosni és erre figyelmeztese a gyerekeket is, mivel az iskolában és a táborokban könnyen terjednek a betegségek. A kézmosás csak abban az esetben használ, ha tiszta vizzel és szappanal, fertőtlenítővel végezzük, egyéb esetben nem nyújt megoldást a betegségek elkerülésére. Abban az esetben, ha valakinek fertőző betegséget kapott el, érdemes mindent alaposan fertőtleníteni miután használta.

  • A kórokozók álltal legjobban ellepet tárgy a pénz, a kilincsek és a kapaskodók a tömegközlekedésen, amint ezekhez értünk, érdemes kezet mosni vagy fertőtleníteni a kezünket.

  • A gyümölcsöket és zöldségeket mindig mossuk meg tiszta vízzel és minden ételt tartsunk rovaroktól mentes helyen.

  • Amennyiben lehetőségünk van, az ételeket tegyük hűtött helyre, mert magas hőmérsékleten gyorsan beindulnak az erjesztő baktériumokat és megromlik az étel. Romlott, penészes ételt NE fogyasszunk bármennyire éhesek és/vagy bátrak is vagyunk. Én is voltam kollégista, ettem már zöld pizzát, még ha nem is láttam, hogy az. Ne kockáztassunk egy kemény gyomorrontást.

  •  A mosatlan edényeket meleg, tisztítószeres vízben alaposan mossuk el, lehetőleg minél tisztábban, annál jobb. Majd öblítsük el őket hideg vízben.

  • Alsóneműt és zoknit naponta cseréljük. Pólót és nadrágot legalább 2 naponta, illetve az cs.ingünket csak akkor hordjuk, ha kötelező, de ebből is érdemes többet vinni táborokba (Főleg ŐVK-ba, tapasztalat ;D ) 

Tipikus tábori betegségek és azok megelőzése:

Megfázás
Minden táborban elkezd valaki szipogni, már a tábor felénél és több zsebkendő fog fogyni, mint téli időszakban. Ez főleg azért van, mert az egész napos rohangálás után a jóval hűsösebb erdőbe szeretnék a gyerekek kipihenni magukat, aminek sajnos ez az eredménye. Illetve éjszaka a tábortűznél, esti szertartásnál és akár az őrségben is kint vannak a jóval hűvösebb tisztáson a srácok, és a sátrakban is a földön alszanak, ahol a talaj menti hidegek vannak, könnyen meghűlhetnek.
Két ember főfeladata ezt megakadályozni. Az őrsvezetők mindig kellőképpen öltöztessék fel a srácaikat, sose fázzanak, bármilyen hideg is van. A másik pedig a konyhás, aki meleg itallal látja el a tábort. A legolcsóbb és legpraktikusabb megoldás a tea, minden mennyiségben, de egy-egy reggelen a kakaó vagy a meleg tej is megoldást jelent. Illetve naponta egy levest érdemes főzni, mégha csak tészta nélküli erőleves is, sokat segít a megfázás ellen. 

Kiszáradás

A táborokban mindenki ki van valamennyire száradva és ez szinte elkerülhetetlen. Egyszerűen nem tud az embert annyit meginni, amennyivel a dehidratáltságát teljesen megszűntethetné. Alapból száraz a szánk a portól, ami folyamatosan ér minket, plusz a melegtől és a mozgástól folyamatosan izzadunk, mivel a testünk így próbálja meg lehűteni a szervezetünket. A kisebbek észre sem veszik, hogy egy kortyot sem fogyasztottak, ha lefoglaljuk őket, így a vezetők feladata mindig szüneteket elrendelni, ahol pihenhetnek és ihatnak. Bár a víz a legjobb és legkézenfekvőbb ital amit adhatunk a srácoknak, de abba gyorsan beleunhatnak. Így próbáljuk meg feldobni az innivalókat és szörpöt, vagy limonádét is készítsünk a szomjas tábornak.
Soha ne igyanak túl cukros vagy szénsavas üdítőket, mert nem csak, hogy nem egészségesek, még a szomjoltó képességük is alacsony.

Székrekedés
A kölykök az erdei latrináktól és az amúgy is teljes új impulzusoktól, vagy az ezzel járó stressztől szorulást kaphatnak. Igen, kellemetlen a téma, de erről nagyon fontos beszélni. Az őrsvezetőknek fontos megkérdezni, hogy a tagjaik a tábor első napjaiban voltak-e nagy wc-zni. Volt olyan srácom aki négy napon keresztül tartotta magában a barnamacit, mielőtt megszabadult volna tőle. Ez hihetetlen módon egészségtelen, így érdemes valami serkentő étalt adni a tábor elején (miután kész van a latrina) a tábornak, mint például a szilvalekváros kenyér tejjel. (garantált siker ;) )

Gyomorrontás


Napszúrás


Rovar csípések

Mindenkit megcsípnek, téged, engem, Ábelt, talán őt annyira nem.

Mert Ábel normális szúnyog és kullancsriasztót használ, ami tényleg hatásos és nem csak egy ájeros aerosolos spray.
Szúnyogok és más bogarak ellen a sátrát mindig be zipzározza napközben és éjszaka is, így elkerülve az éjszakai betolakodókat.
Nincs is jobb, mint az éjszakai szúnyogzümmögés a fülednél pont 1 percenként, hogy éppen ne tudj elaludni.
Ábelke a hangyák elleni védelemre is felkészült. Első lépésként alapból ne tegyük egy nagyobb bolyra a sátrunkat.
Második lépésben megkéri a sátortársait, hogy az otthonról hozott édességet ( amit amúgy bekellet volna adni a közösbe) ne a sátorba fogyasszák/tartsák, mert az erdő összes hangyája pillanatok alatt elfoglalja majd a sátrukat.

Kullancsok, szúnyogok
Magyarország tájain ez a leggyakoribb veszélyforrás. Ők terjesztik a Lyme-kórt, a vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladást is. (Az agyhártyagyulladás elleni oltást érdemes beadatni a gyermekeinek, mert roppant fontos a betegség elleni védelem szempontjából)
Ezeket nem maguk a kullancsok terjesztik, hanem a bélrendszerükben élő baktériumok és vírusok, amiket a vérszíváskor juttat áldozata szervezetébe.
Biztos észrevettétek már, hogy vannak olyan emberek, akikbe szinte soha nem megy kullancs, de a szunyogok előszeretettel fogyasztják a vérét.
Ez a hiedelemmel ellentétben nem azért van, mert más a vércsoportja, hanem a bőrünkön kicsapódó izzadás és annak lebomlása közben keletkező anyagokat érzékelik a kullancsok és a szunyogok. Bennem például összesen nem volt tíz kullancs életemben, pedig voltam már párszor táborozni, de a zümmögő vérszívók előszeretettel fogyasztják a véremet. Egy erős példának tudom felhozni a 2016-os tábort, ahová eljött egy ikerpár az őrsömből és egyikükből mindössze 110 kullancsot (nem, nem írtam el) szedtem ki csipesz segítségével. Volt olyan nap, hogy 40-et talált magán a srác, amit egyesével kellet kihalásznom belőle. A testvéréből viszont csak 50-et szedtem ki egy hét alatt. Szóval, el kell ismernetek, konyítok kicsit a kullancs kiszedéshez. Az érdekes, hogy a srácok hiába fújták be magukat, több féle szerrel is, valahogy mindig teli voltak kullancsokkal, szerencsére egyikük sem kapott el semmilyen betegséget, pedig egy ilyen magas számnál azért benne van pakliban.
Minél kisebb egyeddel találkozol, annál biztosabb, hogy még fejletlen és hogy kevés vért szívott ki eddig, akár tízszeresére is dagadhat egy kullancs, ha jól belakmározott.
Elmondom az én praktikámat kullancsok ellen: Mivel a kullancsok általában füves, magasabb aljnövényzetű területeken, árnyas erdőkben vagy vízparti területeken a leggyakoribbak, itt kell óvatosabban eljárnunk. Általában nem másznak túl magasra, ezért tévhit, hogy a fáról rád eshetnek. Sokkal inkább növényeken és bokrokon várják az áldozataikat és amint a ruhádra kerülnek, megpróbálnak hajlatokhoz, vagy a fültövéhez, esetleg a hajba befészkelődni. Így érdemes a zokniba betűrni a nadrágunkat és a pólót vagy trikót a nadrágba tűrni. Minden esetben zárt cipő legyen rajtunk és fújjuk be magunkat kullancs riasztóval is.
A kullancs csípését általában nem érzi az ember, ezért, ha valamilyen bőrfelületünk viszketni vagy irritálódni kezd, ellenőrizzük hátha kullancsot találtunk. (a bőr viszketés a vérszívás megkezdése után csak órákkal később alakul ki). Érdemes ezért naponta akár többször is "kullancsászást" tartani,
ahol az őrsvezető, vagy egy idősebb tapasztaltabb személy megvizsgálja a kisebbeket, hogy van-e rajtuk kullancs és adott esetben kiszedi belőlük.
Ez az egyik legfontosabb feladat a gyerekek megóvására, ezért ezt soha ne hagyjuk ki!
Mindig hangoztatjuk, de az idősebbeknek is fontos ezt fejben tartani, ha az erdőben vagy mezőkön töltötök több órát, vizsgáljátok át magatokat, minél tovább van bent egy kullancs, annál biztosabb a fertőzés lehetősége. Van néhány ismerősöm, akinél Lyme-kórt diagnosztizáltak és bár ma már gyógyítható, nem kellemes higgyétek el.

Sérülés megakadályozása

Főleg a táborokban sok gyerek először találkozik élesebb szerszámokkal, eszközökkel, illetve ekkor használja őket először aktívan. (Sajnálatos módon)
A balesetek elkerülése érdekében MINDENKIT kötelező egy kisebb munkavédelmi oktatásban részesíteni, főleg a fiatalabbakat.
Minden eszközre vagy szerszámra megpróbálok kitérni.

Mivel alapvetően erdőkben használunk ilyen eszközöket, vegyünk fel erősebb zárt cipőt, nagyobb tábori építmények felépítése során lehetőleg munkavédelmi bakancsot vegyünk fel, ami acélbetéttel ellátva véd a külső behatásoktól.
A nagy meleg ellenére is hordjunk hosszabb nadrágot, a biztonságosabb munkavégzés érdekében, illetve kerüljük a póló nélküli építkezést, mert bár a hölgyek tetszését igen felkelthetjük vele, kevésbé biztonságos. Használjunk kesztyűt ujjaink védelmére illetve a horzsolás és a vízhólyagosodás is könnyebben elkerülhető így. Az eszközeinket tartsuk tisztán, ha végeztünk a használatával, ne hagyjuk őket a földön, vagy szanaszét a táborban, mert roppant baleset veszélyes. Abban az esetben, ha rendelkezik védő tokkal, mindig tegyük rá, ha nem használjuk. Törött nyelű, sérült, kopott szerszámot sohase használjunk, mert nehezebb vele a munka és jókora veszélyforrás. Amelyik szerszámnak lötyög a feje, próbáljuk meg fixálni, amennyiben ez nem sikerül, ne használjuk. Figyeljünk arra, hogyha le tud jönni a feje, úgy használjuk, ha bekövetkezik, ne legyen az útjában senki.
Eszközöket csak olyan kezébe adunk, aki ismeri a szerszámot, akinek a súlya és izomzata erre megfelel és betöltött egy bizonyos kort illetve biztosak vagyunk abban is, hogy nem okozna kárt magában vagy másokban vele, se szándékosan, se véletlenül. Egy éles szerszámnál a használó és az arra járó félnek ugyanolyan figyelemmel kell eljárnia. Adjunk teret az eszközhasználó embereknek, minél nagyobb, hosszabb, nehezebb az eszköz, annál többet.
Fontos továbbá, hogy sérüléssel rendelkező, beteg vagy fáradt, kimerült embereket ne engedjünk dolgozni.

Ásó, gyalogsági ásó
A tábor leghasználatosabb kelléke. Egy tábor alapépítményei között szerepel a latrina, emésztő gödör, sátor körbeárkolás, satöbbi, amihez elengedhetetlen az ásó használata. 
Az első szabály,
(bár már feljebb kifejtettem, de itt nyomatékosítanom kell) CSAK zárt cipőben használjuk az ásót, szandálban, papucsban SOHA. A talpa nem megfelelő az ásáshoz ezeknek a nyitott lábbeliknek és nem tud megvédeni, egy félresikerült földbeszúrástól, ami lábadon landolt. Egyszer tanúja voltam egy ilyen balesetnek és nem volt kellemes látvány.
Az ásót csak arra használjuk, amire való, favágásra, kavicsos, köves talaj mozgatására, ásására ne. Az éle könnyen kicsorbulhat ilyen behatásokra és nyűg lesz vele a későbbi munkavégzés. A gyalogsági ásó kisebb nyéllel rendelkezik így használata könnyebb, egyszerűbb, de őt is csak földmozgatásra használjuk. Az ásót soha ne emeljük a derekunk fölé, mindig figyeljünk arra, hogy hova szúrunk, főleg éjszakai ásásnál könnyen baj történhet.
Sohase lóbáljuk vagy lengessük az ásót, ez nem egy fegyver, vagy baranta bot.
A földet egy helyre próbáljuk meg dobni és bizonyosodjunk meg róla, hogy nincsen senki az útban. Figyeljünk arra, hogy az összeálltabb föld vagy a gyökerek hatására az ásónk elakadhat, ilyenkor ne feszegessük, mert a nyele eltörhet, meghajolhat, illetve a feje elgörbülhet. Ilyenkor csak húzzuk ki és próbáljuk meg jobban fellazítani a talajt, több föld átmozgatásával. (UI: Az első világháborúba fegyverként is funkcionált, így nem meglepő, hogy emberi élet kioltására is alkalmas lehet egy jó gyal.ásó)

Csákány
A legnehezebb talaj ellen is helyt tud állni egy jó csákány és két izmos kéz, azonban ez a lábszárad ellen is ugyanolyan hatásos, egy rosszul célzott ütésnél. Mivel a csákány egy élesebb szerszám, ami súlyától és lendületéből (amit mi adunk) adódóan roppant veszélyes óvatlan kezekben.
A csákányt általában a fejünk felett lendítve használjuk, a nagyobb erőkifejtés érdekében. Így se mögötte se közvetlenül előtte ne álljon még a csákány hatósugarán kívül se ember, mert ha lendületből kicsúszik a kezéből az emberünknek, távolabb is landolhat, nagyobb pusztítást hagyva maga után.
Vastagabb gyökerek átvágására is használható, de egy óriásibb gyökeret érdemesebb inkább kikerülni, mintsem átvágni. Nem csak az eszközünket csorbítaná ki és fárasztana el minket teljesen, de a fának is végzetes lehet, ha a főbb gyökereit elvágják. Mindig két kézzel használjuk!

Balta, fejsze
Lendítő, favágásra alkalmas szerszám. Mindig bizonyosodjunk meg róla, hogy nincsen senki a környékünkön. Ellenőrizzük, hogy a feje mennyire stabil, igénybevétel hatására leesik-e. Kisebbek kezébe nem való, bizonyosodjunk meg róla, hogy tudják, hogyan kell használni. Főleg a fiatalabb fiúk menőnek tartják, hogy ilyen éles pusztításra/rombolásra alkalmas eszközt kapnak a kezükben, így mindent elkezdenek felvagdalni vele. Mindig legyen a közelben egy vezető, amikor ezeket az eszközöket elkezdik használni a balesetek elkerülése érdekében, illetve hogy ne csak a játékkal menjen el az idő (Tapasztalat). Soha ne vágjunk fát a földön, mert amint a földbe vágjuk a szerszámunkat, kicsorbulhat, elkophat az éle. Nagyobb átmérőjű fákhoz használunk inkább fűrészt, a gyorsabb és precízebb favágás érdekében. A vágni kívánt fát mindig tartsuk stabilan, erre megkérhetünk segítőket is.
Mindig figyeljünk arra, hogy hol van a másik kezünk.

Fűrész
Az egyik legbalesetveszélyesebb szerszámunk. Fogai könnyen elvághatják a bőrünket és pillanatok alatt tudnak nagyon mély sebet is okozni. Elsősorban az ujjaink nincsenek biztonságban, így vastag munkavédelmi kesztyűben használjuk ezt az eszközt. Mindig tartsuk stabilan az elvágni kívánt fát, kerüljük el a belengését, mozgását, mert könnyen kiugorhat a helyéről. Minden fűrészelést megelőzően tisztítsuk meg a fát a földtől, mert azok koptatják a fűrész lapot. Mielőtt belevágunk a fába párszor óvatosan húzzuk végig a fűrészt, kialakítva ezzel egy bevágást a fán, amiből nehezebben ugrik ki a szerszámunk. Tárolásánál figyeljünk arra, hogy véletlenül se akadjon bele senki, fedjük le az fűrészlapot amennyiben lehetséges.

Machete
Sűrűbb növényzet (dzsindzsa), esetleg vékonyabb fásszárú növények irtására szolgál. Gyerek kezébe nem való! Tudom, hogy ez főleg a fiúk számára valami olyan bűvös eszköz, amiről csak olvastak vagy filmekben láttak. Kezükbe véve máris átváltoznak valamilyen keresztes lovaggá vagy éppen ninjává. Ezért mindig olyan helyen tartsuk őket, ami a gyerekek számára elérhetetlen. Mindig bizonyosodjuk meg róla, hogy nincsen senki a környékünkön, fogjuk biztosan és ne engedjük el lendítős közben se. Vastagabb fák ellen alkalmazzuk a baltát, mert könnyen kicsorbítja az élét egy keményebb anyag. Próbáljuk meg minél kevesebbszer a földbe vágni és vigyázzunk a végtagjainkra is. Roppant éles szerszám így a felnőttek is óvatosan használják.

Kasza (nem a Tibi, bár ő is veszélyes tud lenni)
Nem hiába mondták a parasztfelkeléseknél anno, hogy "kiegyenesítik a kaszát", jelezve azt, hogy felfegyverkeztek és harcra készek.
Roppant mód éles eszköz, aminek a használata roppant egyszerű, de egy kis gyakorlást azért igényel. Aljnövényzet irtására szolgál, úgymint fű, gaz, esetleg csalán.
Mezőkön, erdőszéleken használjuk őket, sűrűbb erdőben használhatatlan és veszélyes is lehet ez az eszköz. Távolról kerüljük el a kaszáló embereket, mert a látómezőjén kívül is elér az éle a szerszámuknak, így aki a környékén áll, veszélynek van kitéve. Használata közben soha ne emeljük fejét a csípőnk fölé. Mindig takarjuk be az élét, ha hirtelen ott kell hagynunk valahol, élével felfelé akasszuk fel egy fára. Tilos a földön hagyni, mert könnyen beleléphet valaki. Győződjünk meg róla, hogy a sűrűbb fűben sincsenek nagyobb kövek, vagy kidőlt fák, ágak, mert könnyen kicsorbulhat az éle, ha ezekkel ütköztetjük és eltérítheti a vágási irányt is, amelyből baleset is származhat. A kasza könnyen csorbul, ezért gyakran meg kell fenni, amit csak olyan ember végezzen aki tényleg ért hozzá.