Elsősegély

Ezen tudásokon életek múlhatnak, ezért mindenkinek KÖTELEZŐ az áttanulmányozása.
Itt az apróbb sebektől egészen az újraélesztésig lesz szó, szóval érdemes figyelni.
Az első szabály, ha nem értesz hozzá, NE csináld!
Abban az esetben, ha valaki rosszul lesz, de fogalmad sincsen, hogy mi történhetett vele, vagy nem tudod, mit tegyél,
biztosítsd a területet, hívj mentőt és bízd a profikra. Abban az esetben, ha rossz eljárást alkalmazol, akár az életébe is kerülhet az illetőnek.(PL: egy rosszul alkalmazott újraélesztésnél)

Az ellátás megkezdése
Elsősegélyadás közben viselkedjünk nyugodtan, főleg ha fiatalabb az elszenvedett fél. Lépjünk fel magabiztosan és határozottan, még ha nem is tudjuk teljesen pontosan, hogy mi az eljárás. Ezzel megnyugodhat és higgadt maradhat az elsősegélykapó fél.
Az elsősegélynyújtás sikere legjobban a gyorsaságtól függ.
Első dolgunk mindig tájékozódni, hogy mi és hogyan történt. A sérültet egyből ültessük vagy fektessük le, nehogy egy hirtelen bekövetkező rosszulléttől elessen és még nagyobb baja történjen. Ha a sebet takarja a ruhanemű, próbáljuk meg levetkőztetni, ebben kérjük mások és a sérült segítségét is. Mindig az egészséges végtagokkal kezdjük, és a sérültet hagyjuk utolsónak. Abban az esetben, ha ruhalevétel nagyobb fájdalommal jár, vagy súlyos a sérülés, ollóval óvatosan vágjuk le a ruháját.
Gondoskodjunk arról, hogy megfelelően legyen elhelyezve a beteg, kényelmesen üljön, feküdjön. Az elsősegélyt nyújtó ellátás előtt vagy közbe, ne hagyja ott a betegét, ha valamire szüksége van, azt hozassa oda hozzájuk. Mivel sokan aggódnak, vagy csak kíváncsiak, körbe zsongják a sérültet, mint a legyek a parizert. Abban az esetben, ha lábra tud állni az illető, kísérjék el az elsősegély sátorba, vagy egy bármilyen üres sátorba. Soha ne hagyjuk egyedül a betegünket. Akkor is legyen mellette valaki, ha már ellátták, főleg ha gyerek még az illető.
Mindenkit zavarjunk el a sérült körül, csak annyi ember maradjon, aki szükséges a sérült ellátásához, illetve aki bírja a sérülés, adott esetben vér látványát.
Nagyobb baleseteknél, ahol több ember is megsérült, a sérültek ellátását súlyossági sorrend szerint hajtjuk végre.
Abban az esetben, ha látszik a sérülésen, hogy súlyos, azonnal értesítse valaki a mentőket, párhuzamosan az elsősegélynyújtással. Minden perc számíthat, egy súlyosabb sérülésnél. A telefonálást egy idősebb, lehetőleg felnőtt végezze, aki pontosan tudja a sérült helyét és összeszedetten és higgadtan eltudja azt mondani. (Lehet, hogy ezek nagyon alapvetőnek tűnnek, de sokan nem képesek nyomás alatt feladatokat elvégezni) 

Sérülések ellátása
Sérülésnek azokat nevezzük, amelyek erőszakos behatásra történnek és belsőszöveti elváltozásokat okoznak.
Abban az esetben, ha a bőr sértetlen marad a sérülés felett, akkor fedett sérülésről beszélünk, ha pedig a bőr és az alatta lévő lágy kötőszövetek is sérültek, akkor sebről beszélünk.
Ilyen sebek lehetnek: horzsolt, vágott, szúrt, zúzott, mart harapott vagy akár lőtt sebek.
Ezeknek a sérüléseknek lesznek helyi és általános következményei is. Helyi sérülések mindig keletkeznek és ellátásuk szinte mindig különböző.

Haladjunk a sérülésekkel/betegségekkel tematika szerint sorba. Itt főleg a kezelésükről lesz szó, a megelőzésükről a másik fülön olvashattok.

Betegségek/rosszullét ellátása
Napszúrás
Jelei lehetnek émelygés, hányinger, lüktetőfejfájás, fülzúgás. Az arca kipirul, bőre felforrósodik, láz is jelentkezhet. Rosszabb esetben érzékszervi csalódás, izom görcs és ájulás is előfordulhat.
Kezelés: fektessük a beteget árnyákos szellős helyre, törölgessük a bőrét hidegvizet ruhával. Ha ez nem megoldható, verjünk fel egy sátrat, vagy terítsünk fölé valamilyen ponyvát és legyezzük. Fejét polcoljuk magasra, homlokára helyezzünk hideg vizes borogatást, adjunk neki hideg italt, pl. citromos vizet, amit kortyolgatva lassan fogyasszon. Alkoholfogyasztás TILOS! A beteget hagyjuk pihenni, de ha nem javul az állapota, vigyük orvoshoz.
Hőguta
Ilyenkor a lábak elnehezednek, álmosság és fülzúgás jelentkezik. Súlyosabb esetben mély eszméletvesztés léphet fel, a légzés akadozó lesz, a pulzus kihagy. A bőr felforrósodik és kiszárad, görcsök léphetnek fel, rosszabb esetben a beteg elvesztheti uralmát a teste felett és maga alá üríthet.
Van hogy rosszulléte előtt már zavartan viselkedik és pánikolni kezd.
Ilyenkor fontos, hogy lehűtsük a beteget. Vetkőztessük le, öntsünk rá hidegvizet, főleg a fejére és a mellkasára. Itassuk hidegvízzel és adhatunk neki enyhén sós vizet is, ez jó hatású. Amint lehet juttassuk el korházba.