Cserkészet

Nagyon nehéz megfogalmazni, hogy mi is a cserkészet. Mindenkinek teljesen mást jelent, más érzelmeket és emlékeket csatol hozzá, így nehéz róla beszélni. Van rá egy definíció, ami talán jobban összefoglalja. Íme:
A cserkészet önkéntes, vallásos, pártpolitikától független ifjúsági mozgalam, amely mindenki számára nyitott, nemtől, származástól,társadalmi és vagyoni helyzettől, valamint vallási meggyőződéstől függetlenül.

Kicsit tömör megfogalmazás, de röviden tényleg ennyi.
A világon sokféle képpen működik a cserkészet, így teljesen egységes képet nem tudok bemutatni nektek. Vannak, akik teljesen más oldalról közelítik meg az igazi cserkész alapokat. Magyarországon, szerintem egy picit katonásabb és vallásközpontúbbak vagyunk, mint más országokban, de ez a történelem viszontagságainak tudható talán be. Sok országban a vallást nem tartják fontosnak a cserkészéletben, így azt teljesmértékben elhagyták. Nem csak országok között tér el a cserkészet, de minden csapatnak van valamennyi egyedi jellemzője is. A csapat vezetőin múlik a legnagyobb százalékban, hogy milyen típusú programokat szeretnének megvalósítani, milyen vallású legyen a csapat és azt milyen mértékbe vigyék bele a csapat életébe. Esetleg, hogyan nézzen ki a csapaton belüli hierarchia, felépítettség és még sorolhatnám.
Én próbálok globálisabb dolgokat megfogalmazni, illetve a saját csapatomból meríteni az ötleteket, így biztos lesz olyan akiknél ez nem így van, vagy nem ért velem egyet, de ez így természetes.

Magyarországon egyébként mindenki az úttörőkhöz hasonlítanak minket, amit meg lehet annyiban érteni, hogy sokban megegyezik a cserkészettel. Egyedül a vallásiasságban és a politikai nézetekben különböznek a tudásanyagaik, illetve hogy a cserkészet teljesen önkéntes, senkit se lehet kötelezni rá, ezért sok helyen be is tiltották. Mielőtt bárki azt mondaná, hogy koppintottunk bármit is az úttörőktől, nézzen utána a két mozgalom kialakulási évének, egyébként olvasva néhány úttörő zsebkönyvet, egyre több hasonlóságot fedeztem fel, forrás megjelölése nélkül (mondjuk egy Scouting for Boys-t).

Kik is vagyunk és mit is csinálunk ?

A Magyar Cserkészszövetség honlapján így fogalmaztak:
Értékeink a cserkészet maghatározásából, az alapelveiből és a céljából, a módszereiből fakadnak.
Azonban hozzátesz még sok dolgot a múltunk, a hagyományaink és azok az értékek, amelyek máshonnét kerülnek látókörünkbe, de magunkénak tartjuk.
Nevelő mozgalomként értékünk a nevelés, az önnevelés, és az ezekből fakadó fejlődés.
Alapelveink szerint értéknek tartjuk a kötelességteljesítést.
A cserkészetért végzett munkánkat meggyőződésből végezzük, alapvető érték tehát az önkéntesség.
Értékünk a vallásosság, a személyes istenkapcsolat, az erkölcsös életvitel.

A szervezet célját, alapelveit és nevelési módszerét az alapító Robert Baden-Powell határozta meg. A cserkészet kialakulásást itt olvashatjátok el.

A cserkész törvényeink és jelentése

A cserkésztörvények, ellentétben mondjuk a tíz parancsolattal, nem tiltanak semmit. Inkább, olyan értékeket hangoztat, ami ahhoz kell, hogy jó és hasznos emberek legyünk a társadalmunk számára. Sík Sándor így fogalmazott: "emberebb ember és magyarabb magyar"-nak kell nevelni a fiatalokat. Ezeket bár tövényeknek hívjuk, inkább útmutatóként funkcionálnak, nem állítunk senkit bíróság elé, ha megszegi, viszont, aki betartja őket, példa értékű. Van külön kiscserkész és cserkész törvényünk is.
Kiscserkész törvény:

1. A kiscserkész uralkodik önmagán. (Jól viselkedik, magatartása megfelelő)

2. A kiscserkész vezetőjére hallgat. (Őrsvezetőjére kiváltképpen, teljesíti amit kér rőle)

Cserkész törvények:

1. A cserkész egyeneslelkű és feltétlenül igazat mond.

2. A cserkész híven teljesíti kötelességeit, amelyekkel Istennek, hazájának, és embertársainak tarozik.

3. A cserkész ahol tud segít.

4. A cserkész minden cserkészt testvérének tekint.

5. A cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú.

6. A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz, és kíméli a növényeket.

7. A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel, és készségesen engedelmeskedik.

8. A cserkész vidám és meggondolt.

9. A cserkész takarékos.

10. A cserkész testben és lélekben tiszta.

A fogadalom

Minden cserkész mielőtt felavatják, el kell mondani az ígéret szövegét. Tudom, aki most ismerkedik a cserkészettel, nehezen követheti, hogy miről is van szó. Ezért hívom segítségül az cserkészfogadalom szövegét, amivel talán egy kicsit érthetőbbé válik, hogy mit is képviselünk.

„Én …….. fogadom, hogy híven teljesítem kötelességeimet, melyekkel Istennek, hazámnak és embertársaimnak tartozom. Minden lehetőt megteszek, hogy másokon segítsek. Ismerem a cserkésztörvényt és azt mindenkor megtartom.”

Amennyiben elhangzott ez a fogadalom, onnantól életünk végig cserkészek leszünk. Mindegy, hogy aktívan vagy passzívan, de életünk végig érvényes ránk ez az "eskü".

A cserkészet külső jegyei, avagy miről ismerszik meg egy cserkész?

Először is pár ismertető jegy:

Kézfogás: Bal kézzelfogunk kezet, ami a szeretetet jelképezi (közelebb van a szívünkhöz), civilben tisztelgés nélkül, egyenruhában tisztelgéssel köszöntünk más cserkészeket. Akkor is tisztelgünk, ha csak az egyik cserkészen van egyenruha, civilekkel mindig jobb kézzel fogunk kezet.

Tisztelgés: Három középső ujjunkat kinyújtjuk, ami a kötelességet szimbolizálja Istennek, hazának, embertársaknak. A hüvelykujjunkat pedig a kis ujjunkra hajtjuk, jelntése: a nagy védi megvédi a kicsit. Cserkészkalapban a kalap oldalához tenyérrel lefelé tisztelgünk.

Jelszó: Légy Résen! Jelentése arra utal, hogy figyeljünk egymásra, s környezetünkre, így ha szükség van ránk, vagy szolgálatunkra, azonnal készségesen rendelkezésre tudjunk állni. Ide tartozik a napi jótett is.

Jelvény: A Liliom a tisztaság jelképe, három ága jelentése a fogadalom szövegére emlékeztet: kötelességtudat, segítőkészség, törvénytartás. A Magyar cserkészliliom annyival egészül ki, hogy a tövébe látható a Szent Koronánk.

Köszönés: Jó Munkát! A folyamatos önneveléshez kívánunk egymásnak jó munkát, ezzel is azt mutatva, hogy a cserkész napról napra többet szeretne megtanulni a világról, semmilyen tudás elől sem zárkózik el.

Egyenruha ismerete:

Az MCSSZ határozta meg a pontos öltözködési szabályzatát (Dress codeját) a cserkészeknek, ennél egy sokkal részletesebb leírást olvashattok a honlapjukon, de én megpróbáltam a lényeget összeszedni.

Ing: anyaga pamut vagy könnyű nyári vászon, színe világos drapp, de vannak csapatok, ahol más színű, akár sötétebb verzióit is elfogadják. (A kép már régebbi, pl. sapkát jellemzően nem hordunk, csak az illusztráció kedvéért, hogy mi hol helyezkedik el.)
Az alap cserkészing hosszú ujjú, de láthatunk rövid ujjú verziókat is.
A cserkészinget gondosan a nadrágba tűrve, az összes gombját begombolva viseljük. Kivételt képez ez alól a menetkönnyítés. Ennek elrendelése esetén, a vezető utasítása szerint az ingujjakat könyök fölé felhajtogatjuk, a nyakunknál lévő két felső gombját kigomboljuk, a nyakkendőgyűrűt pedig mellközépig leeresztjük. A külföldi cserkészek is hasonló ingekben járnak, de vannak természetesen különbségek.

Nyakkendő: gondosan feltekerve hordjuk, a kiscserkészeknek nem egységes színű, csapata válogatja, de semmiképpen sem egyezhet meg más korosztály színével.  Cserkész korosztálynak almazöld, a rover korosztályé galambszürke az öregcserkészeké pedig gesztenyebarna.
A segédtiszteknek ugyanolyan színű nyakkendőjük van, amilyen színű a vezetettjeinek, de a szélén egy 1 centiméter vastagságú sárga szegély látható. 

Nyakkendőgyűrű: A nyakkendőnk összefogásáért felel, általában (saját) kézzel készített fa, bőr, textil satöbbi anyagból készült gyűrű.
Nadrág: Rendezvényeken sötét hosszú nadrág, egyébként bármilyen nadrág lehet, ha rendelkezik övbújtatóval, illetve nem rikító vagy kirívó.
Az alap cserkésznadrág zöld színű.
Öv: Lehetőleg bőrből készült festetlen öv legyen, a cserkészöveken látható egy kettős bronz csat, amin a magyar cserkészjelvény látható.
Kalap: Khakiszínű, vízhatlan nemezkalap ma már kevesebben hordják, de régebben az alap egyenruha része volt.
Csapat póló: Minden csapatnak egyedi színű és mintájú a pólója, az összetartozásuk egy jelképe. Ezt hordhatják "civil" nem cserkészek is.

Jelvényeink, felvarrók:

Az alap jelvényeink:

  • Hungária-jelvény: az ing jobb oldali zsebe fölött hordjuk, amely a hovatartozásunkat szimbolizálja. Egy egyenlőszárú háromszög, aranysárga szegéssel, középen a magyar kiscímer látható, amit két angyal tart.
  • A cserkész világszövetség jelvénye: A jelvény lila alapon, ezüstszínű, szövött cserkészliliomot mintáz sodrott zsineghurokkal. a jobb oldali zsebünk közepére varjuk.

  • Csapatszám jelzés: a jobb ingujjra varrva viseljük, a vállvarrás alatt kb. 5 centiméterrel, kör alakú zöld alapon fehér fonállal kihímzett csapatszám. A kalapon jobb oldalon közvetlenül a szíj felett található.

Egyéb jelvényeink:

  • Csapatnév kiírása: Csapatszám alatt általában zöld alapon fehérrel hímezett félkörben kiírt csapatnév.

  • Évvirágok: a bal ingzseb felett hordjuk, azt mutatja, hogy hány éve tettünk fogadalmat

  • Próbajelvények: Mindig a legnagyobb rangú próbát varrjuk a bal ingujjunkra, mindegyiken szerepel a "LÉGY RÉSEN" felirat 

  • Emlék jelvények: a jobb ingujjon hordjuk, maximum egy évig.( Nagyobb programok tiszteletére szoktak felvarrókat varratni )

  • Külön próbajelvények: bal ingujjon viseljük őket, szakági elismerések vagy valamilyen speciális témakörben szerzett hivatalos próba.

Képesítéssel kapcsolatos jelvényeink:

  • NLÁ jelvény: Kör alakú fa amibe NLÁ feliratot égettek, egy kis magyar zászló színű zsinorral lehet a bal inggombra akasztva hordani.

  • Őrsvezetői képesítés: a bal ingzseben piros szalag található, a segéd ŐV-nek 1, az ŐV-nek pedig 2 csíkja van. Amennyiben az illető őrsöt vezet, megkapja a kicsit keskenyebb zöld színű szalagot, amit (ha már megszerezte) rávarrhatja a meglévő piros szalag(ok)ra.

  • Cserkésztiszti képesítés: Az ing bal karján a könyök felett viselik, aranysárga hímzett téglalap, amiben a rangokat csíkok száma jelzi. a cserkészsegédtiszteknek egy, míg a cserkésztiszteknek két csíkjuk van. A csapatparancsnokok és helyettesének három csíkot kell felvarrnia, a már megszerzett téglalapjukra. 


Korosztályok
Hat alapkorosztályra bontható a cserkészet, mindegyikről több oldalt lehetne írni, de megpróbáltam a lényeget összeszedni mindhez.
Mindhez sajátos programok és tudásanyagok tartoznak, így fontos őket elkülöníteni.

Nyuszik
, vagy régebbi elnevezés alapján a Farkaskölykök.
Ők az úgynevezett 0. szakasz, azaz mikor még csak ismerkednek a gyerekek a cserkészettel.
Általában ovódás, legfeljebb első-másodikos korosztály. Nekik teljesen más bánásmód dukál, mint a nagyobbaknak, ezért velük szinte csak "játszani" lehet.  Azonban azokból is csak válogatott játékok jöhetnek szóba. Fontos, hogy ennél a korosztálynál sokan nem tudnak írni/olvasni, ezért inkább fejlesztő játékokat kell velük játszani, ami jobban lekötheti őket. Imádják a keretmeséket és minden kisebb szerepjátékra is vevők. Egy fogalkozás velük inkább néz ki egy interaktívabb napközinek, de fontos, hogy bizalmat építsenek az örsvezetőikkel és lássák, hogyan épül fel egy cserkészprogram.
Nekik általában még nincsen egyenruhájuk, csapatpólót láthatunk rajtuk legfeljebb, nyakkendő nem jellemző.

Kiscserkész
(ez vagyok én)
Jellemzően alsós korosztály, elsősöktől negyedikig terjed a paletta. Velük már kicsit könnyebb a helyzet, mint fiatalabb társaiknál, de közel sem egyszerű. Mivel nehéz lekötni a figyelmüket, érdemes minél interaktívabb programokat szervezni nekik. Fontos, hogy itt van talán a legnagyobb rivalizálás a nemek között, így teljesen másképp kell egy fiú és egy lány őrsöt irányítani, másabb játékok fogják őket lekötni. Őket már inkább csapatpólóban láthatod, illetve nyakkendőjük is van.
Vannak csapatok, akik fontosnak tartják ennél a korosztálynál az évenkénti próbázást, hogy minél több dolgot sajátítsanak el a kicsik. Ezeket pajzs próbának nevezzük és általában 3 ilyenen kell átesniük, mielőtt újonc próbázhatnak. Ezeknek a színe piros, fehér, zöld és eltérő nagyságúak. A nyakkendő közepére kell őket varniuk, egymás tetejére.    

Cserkész
Ez a korosztály a legtöbbek számára az igazi cserkész élmény, felsős korosztály, még a középiskola előtt. Már elég nagyok ahhoz, hogy igazán menő programokat csinálhassanak nekik, de ahhoz még fiatalok, hogy aktívan szervezzenek programokat.
Nekik már mélyebb tartalommal kell megtölteni a foglalkozásokat, terhelhetőbbek és kezelhetőbbek, mint fiatalabb társaik.
Nagyobbnak fogják magukat érezni, ezért előfordulhat, hogy egreckírozhatják (szivathatják) a kisebbeket. Mindent el kell követni, hogy ez ne fajuljon el.
Ebben a korosztályban már megindul a nemek közötti érdeklődés, így motiválhatóbbak, ha közös programokat, játékokat szerveztek nekik. Azonban fontos, hogy az őrsök még ne legyenek koedukáltak, az őrsök egészséges működése érdekében. Cserkészinggel és nyakkendővel is rendelkeznek, azokon különböző felvarrók láthatók, olvasd fentebb.

Kósza
Középiskolás korosztály, akik a programok szervezésébe már jobban belefolyhatnak. Ebben a korosztályban érdemes megbontani az őrsi rendszert és létrehozni valamilyen koedukált csoportot. Fontos, hogy nekik még fontos hogy legyen egy közvetlen vezetőjük, aki felelős a közös programokért. Itt már kevesebb tanulás jellemzi a korosztályt, inkább a tapasztalat és ismeretszerzésen van a hangsúly. Na meg a csapatépítésen és fejlesztésen. Fontos, hogy ők a következő vezetői generáció, így utat kell nekik mutatni és jó példával járni, abban, hogy ők megőrizzék, vagy tovább fejlesszék csapatuk értékeit.
(Sajnálatos módon volt részem negatív példamutatásban csapatvezetők részéről és csak remélni tudom, hogy a következő generációk tanultak a felmenőik hibáiból.)
Itt a legfontosabb, hogy a magatartásuk megfelelő legyen, mert rájuk néznek fel elsősorban az alsóbb korosztályok.
Minden korosztálynál van egy természetes kihullás a fiatalokból, de talán itt a legjellemzőbb. A középiskola mellett a szabadidejüket már általában maguknak osztják be, így vagy az érdeklődésük, vagy az idejük fogyatkozása miatt döntenek a csapat elhagyásából. Jellemző az is, hogy sokan nem tudnak beilleszkedni, nem találják a helyüket ebben a felállásban és kilépnek. Ezt a folyamatot csapatépítéssel és gyakori programokkal kiküszöbölhető lehet, de ha egyszer elindul a kihullás, sokszor nagyon nehéz megállítani, egyik ember magával rántja a másikat és a lavina tönkreteszi a korosztályt.
Ebben a korosztályban lehetőségük van ŐVK-t végezni, vagy akár már őrsöt vezetni.

Rover vagy vándor
Felnőtt korosztály (18-25), általában egyetemisták, munkakezdő felnőttek, akik már a csapat vezetésében vesznek részt.
Minden csapat egyedi, de azért a legtöbbjüknél ez a vezetői gárda a csapat koordinálásában vesz részt. Havonta vagy negyedévente tartanak gyűléseket, ahol kiosztják a feladatokat, beszámolnak az előző időszakukról, feladataikról. Értékelik az elmúlt időszakot és megszervezik a következőt.

Öregcserkészek
Általában családos anyukák, apukák, akik szabadidejükben visszamennek és segítik a csapatuk munkáját (25+). Segítik és tanáccsal látják el a csapatot. Fontos, hogy őket koruk és érdemeik miatt nagyon meg kell becsülni, főleg hogy az idősebbek még olyankor cserkészkedtek, amikor ez Magyarországon tiltott volt. 

Csapatok felépítése:
Őrs
Minden csapat legkisebb és egyben legfontosabb része. Minden őrsnek egy őrsvezetője van,(lehet több, de nem ajánlott) illetve lehet egy vagy több segéd-ŐVje, ha szükséges. Optimális esetben egy őrsben kb 6-8 fő van, de a kihullás miatt szoktak nagyobb létszámú őrsöket is vállalni a vezetők, de nem érdemes tíznél több gyerekkel nekivágni, mert túlságosan megosztja a figyelmet ennyi gyerek és nehezebb jó őrsiket tartani.
Az őrsi foglalkozásokat minden héten kell tartani, esetleg kivétel az ünnepeknél, illetve a csapatprogramoknál lehetséges. Azonban minél fiatalabbak a tagok és minél rendszertelenebbek a foglalkozások, annál többen unnak majd bele a cserkészetbe.
Érdemes az őrsöket úgy alapítani, hogy mind a két nemből legyen 1-1 őrs, így könnyebben tudjuk majd őket később összevonni, ezzel fejlesztve a szociális készségüket és a motiváltságukat. (Saját tapasztalat, ha az egyik nemű őrs megbukik a korosztályból, a másik is könnyen bomlásnak indulhat, főleg idősebb cserkészeknél)
Alapvetően nem koedukáltak az őrsök, de nagyon kicsi korosztálynál (óvoda) és az idősebbeknél (gimnázium) működőképes és hatásos a koedukált őrs.

Raj
Rajokat (nem, nem olyan rajok) két féleképpen tudjuk szeparálni: nemek és korosztályok szerint.
A raj több őrs összefogását jelenti, aminek egy meghatározott rajparancsnoka van. Ilyen rajokat csak nagyobb létszámú csapatoknál érdemes bevezetni, ahol a korosztályokban is több őrs is megtalálható. Rajparancsnok felelős azért, hogy az őrsök jól működjenek az ő szárnyai alatt, az ŐV-k tőle tudnak segítséget kérni. Egy jól működő raji rendszerrel, jobban működik a vezetőség, időt és energiát spórolva ezzel nekik.

Vezetőség (nálunk szenátusnak hívjuk)
A csapat döntéshozó szerve, az ő feladatuk, a csapatot gyarapítani, programokkal ellátni és kinevelni a következő generációs vezetőket.
Tagjai a jelenlegi, vagy a már "végzett" Őrsvezetők, akik nem rendelkeznek őrssel, illetve azok a Rover vagy Kósza korosztályú emberek, akik nem szeretnének őrsöt, de a csapat életét még aktívan szeretnék szolgálni. 
A csapatparancsnoknak természetesen vétó joga van, de nem szabad elfelejtenünk, hogy ez egy demokratikus rendszer. A tisztségekkel és rangokkal,
semmilyen formában sem szabad visszaélni! Például, amelyik CSP. a vezetői nélkül, vagy döntésük ellenére hoz lépéseket, mindegy, hogy milyen céltól vezérelve, nem érdemli meg a csapatvezetést és azonnal le kell mondania.


Tisztségek, rangok

Cserkész rangot nem adják ingyen senkinek. Egy hosszabb felkészülési időszak előzi meg magát a próbát és több kritériumnak is meg kell felelni.
Ez is csapata válogatja, hogy milyen kritériumoknak kell megfelelniük az újoncoknak, de támpontnak leírom, hogy nálunk mi volt a jellemző.
Legalább 1 éve a tagunk legyen az illető. Ebben az egy évben a programokon legyen aktív, őrsi és csapat szintű programokon egyaránt.
Végig csinált legalább egy tábort. Ezen kritériumok teljesítése esetén részt vehet a próbáztatáson, ahol az Oktatásban megjelölt témakörökből "vizsgáznia" kell. Abban az esetben, ha ezt is teljesítette, megkaphatja a cserkészinget és a zöld nyakkendőt. Ezután részt vehet az avatáson, ahol el kell mondania az ígéret szövegét (ezt lejjebb olvashatod). A cserkészet kortalan, így minden kb. 10. évét betöltött személy megkaphatja a cserkészingjét és további rangokat is szerezhet idővel.

Őrsvezető (szinte) minden kerületnek van saját őrsvezető képzői tanfolyamja, röviden ŐVK-ja. Amennyiben az illető cserkészinggel rendelkezik és betöltötte a tizennegyedik életévét, illetve az egyéb kerületi kritériumoknak megfelel, jelentkezhet a kerületének képzésében.
Én a hatodik kerület ŐVK-ját végeztem el 2010-ben. A képzés egy évig tart, ahol részt kell venni 3 hétvégén, majd következik egy tábor és végül egy záró hétvége. Az utolsó hétvégén próbáznod kell az anyagból, majd ezt követően megkaphatod az őrsvezetői piros felvarrót.
Nem mindenhol kötelezik az őrsvezetőket, hogy végezzék el a tanfolyamot, hiszen-e nélkül is lehet egy cserkész jó őrsvezető, de ez a hivatalos menete és én mindenkinek csak ajánlani tudom. Annyit azért elmondok, hogy én anno 14 éves voltam, amikor elkezdtem így én voltam a legfiatalabb és ez meglátszott a tudásomon is. Ne vedd félvállról a képzést és ne jelentkezz addig, amíg meg nem győződtél arról, hogy végig tudnád-e csinálni.
A tábor előtt úgynvezett "táborkapu" próbán kell résztvenni, ami annyit tesz, hogy a hétvégéken szerzett tudásból kell vizsgáznia a cserkészeknek.
Aki ezt nem tudja teljesíteni, vagy a táborból hazaküldik, vagy önként távozik, nem vehet részt ŐVK táborban többet (legalább is nem az ő kerületében).
Azok, akik végig tudják csinálni az ŐVK tábort, ami nekem anno életem egyik legnehezebb hete volt, megkapja az NLÁ jelvényt, aminek a jelentése:
Hát, ezt sajnos nem mondhatom el neked barátom, ugyanis ez egy beavatás és csak azok tudhatnak róla, akik végig csinálták a tábort.
Az utolsó megpróbáltatás az ezután következő próba hétvége, ahol már a táborban tanultakból kell próbázni és az egész évi teljesítménnyedel együtt eldöntik a vezetők, hogy megérdemled-e a két csíkot, vagy csak egyet kaphatsz, esetleg egyet sem.

Raj vezető
Feladata a rajok vezetése és azok koordinálása. A vezetőség választja ki őket, általában több éves őrsvezetői tapasztalattal és rátermettségével érdemli ki ezt a tisztséget. A cserkészing

Első tiszt

Csapatparancsnok helyettes

Csapatparancsnok